30/12/2015 כלוב הזהב של הניצחון

מה שאמרת לי על שאיפות וכישלונות, את זוכרת את זה? היו לנו שיחות קשות. את השתגעת מזה שאני הולך ומוותר על שאיפות. רצית להיות שופט. זוכר שרצית להיות שופט? אני זוכרת. אני יכול לזכור כל מילה שלך מהשיחות הקשות האלה. אלי שאני הכרתי רצה להיות שופט, שחקן כדורסל, ביזנסמן ולהשפיע על העולם. להסביר לאנשים, לפתוח להם את העיניים, להביא מזור. אלי של עכשיו רוצה לישון. רוצה לאכול. אתה בעיקר יודע היום מה אתה לא רוצה מעצמך. למה את לא רוצה להפוך. אני לא רוצה להיות אבא שלי, אני לא רוצה להיות אבא שלך. לא רוצה להיות ההוא. זה מה שמדריך אותך. איפה הימים שהגדרת את עצמך לפי מה שאתה רוצה להיות, ולא לפי מה שלא? אני אשמה בזה? אני לא טובה לך? הרסת לי את הלב פעם או פעמיים עד שביקשתי ממך לא להגיד את הדברים האלה. הפחדת אותי. הפחדת ממה שהיה גלוי במילים שלך על עצמי דברים שאני לא אומר אפילו לבחור זר בבר. שלו הרי אומרים הכל. דברים שאסור להוציא מהפה. ולא שהבנת משהו, מאמי. לא הבנת כלום, בחיי. אף אחד לא מבין. אבל היה במילים הקטנות והמרגיזות שלך כוח מאגי שגרם לי להבין דברים הרסניים. ללכת ולהצטמק עד כדי הנוסחה הבסיסית ביותר. פלוס ומינוס. כן ולא. חי או מת. כל דבר שהוא מעבר לזה – שאיפות, עתיד, קריירה, לימודים, הרגיש לי כמו כפירה בנוסחה הזו, כמו אמון גדול מידי בחיים האלה שכבר ויתרתי עליהם. והנה, ויתרתי על הכל בסוף, גם עלייך. ולא שאני לא יודע להילחם. אני פשוט נחרד מהמלחמה. נחרד כי אם אני אנצח, אני אהיה בתוך תהום גדולה יותר. זה מה שקרה לי איתך הרי. ניצחתי, היית שלי והיינו יחד לנצח. הכל היה טוב. וברגע שניצחתי הרגשתי את כלוב הזהב של הניצחון, כל מה שרציתי ממנו, כמו תמיד. היה לברוח מהכלוב.

אבא שלך פעם לקח אותי לחוף וסיפר לי על הארמונות שהוא היה בונה, והורס אותם מיד. הוא סיפר לי כמה זה הפחיד את אמא שלך לפני שהם התחתנו, כמה היא ראתה טוב אדם שברגע שהוא בונה משהו, הוא נחוש להרוס. היו לו רעיונות גדולים לאבא שלך, רעיונות גדולים שנאמרו במילים פשוטות. לכן אהבתי אותו. אבל זה לא רצון להרוס, זה הרצון לצאת מכלוב הזהב של הניצחון. ואת מכל אחת אחרת יכולה להבין טוב מאד מה הוא הניצחון הזה שהיית בשבילי. על כולם. ועל עצמי. ועל החבר'ה, וההורים, והחברה ומה שהיא מכתיבה לך ולי ולכולם. אז איך את מבקשת ממני לא לוותר על השאיפות אם מה שטמון בסופה של השאיפה זהו הניצחון?

אני מסתכל על האנשים שניצחו ונהיה לי רע בלב. רק האנשים שנלחמים מעניינים אותי. האנשים שמנצחים הם שבעים, שמנמנים, מסופקים מינית תדיר ויש להם הרבה חברים טובים ומצחיקים שנוסעים איתם לטיולים מחוץ לעיר. זה מוות יקירתי. זהו המוות. והמוות היחיד שאני מוכן לדבר עליו בהקשר של החיים שלי, נשגב יותר. הוא מוות שרק מפסיק את הקיים מתוך חוסר אמון בחיים. ולא מוות של זקנים שעשו הכל והסתאבו, ונכדיהם מצטופפים סביב מיטתם. אני לא רוצה לחלק ירושה, לא רוצה להותיר מורשת, לא רוצה אנדרטה על שמי ולא אות אחרונה בספר תורה שבסיומה יצהלו המונים עם לפידים בוערים בסמטאות שכונה חרדית גדושה עד אפס מקום. לא רוצה. אני מוכן לקבל את החיים כי הם פה, בחצי הסכמה שבשתיקה, אבל לא מוכן לשאוף לתוכם. אלא אם כן תחזירי לי את הנערות, את הגיל ואת האמון החזק שיש בשנות הנעורים.

חיים שלי

זה לא אני

מזדקנים, ועוד ועוד דברים מפסיקים לעבוד. אני זוכר את הגיל ההוא שבו הפסיקו להתלהב מהעובדה שאני צעיר. עד אז זה קצת הציק לי, שבכל מקום נושא הגיל שלי משמעותי למשהו. מגיל שבע עשרה אני נכנס למועדונים של בני 25 פלוס, ולא רק מועדוני מסיבות. עבודה, הערכה, דיונים. תמיד אמרו לי שאני צעיר אבל בסוף הזדיינו איתי. כולם. ואז הפסיקו לומר לי שאני צעיר, ואחרי שנה או שנתיים נהיו לי חברים צעירים ממני. משהו בי מת, הפסיק לעבוד.

זה כמו רגל שמפסיקה לרוץ כמו פעם, עפעף סורר, גידול במוח או חסימה בעורקים. זה גוף שאנחנו גוררים לכל מקום אפשרי עשרות שנים, מדי פעם משהו נדפק, ואז הוא לא חזור להיות כמו שהיה. האוזן היא דוגמה אחת. אבל את יודעת על מה אני מדבר.

שאיפות הם אבר שמפסיק לעבוד עם הגיל. והם הפסיקו לעבוד. את רואה כוכבים שאת מסתכלת בחוץ? נוף? את אוהבת את הבית שלך? נהנית להזדיין עם החבר הגבוה והאידיוט הזה שאת מסתובבת איתו? זה יעלם. הכל נעלם.

נותרת המשוואה הבסיסית. כן ולא. חיים ומוות. רוצה או לא רוצה. אני לא יודע מה אני בוחר, ודיבורים על העתיד לא עוזרים לי, להיפך.

דיבורים על העתיד הצפון בסופה של השקעה הם מסלול החיים הזה שאם מישהו כותב לך על ספר, סצנה אחרי סצנה, את לא תהיי מוכנה לחיות אפילו ליומיים.

מודעות פרסומת
30/12/2015 כלוב הזהב של הניצחון

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת גוגל

אתה מגיב באמצעות חשבון Google שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s